Y.A.M. Winners!


Moving on to the State Youth Art Month exhibit & competition:

Preston Batten (Kindergarten) Ocean Drive Elementary “Untitled”

Traniya Graham (2nd grade) Waccamaw Elementary “Rooster”

Nova Baker (7th grade) Black Water Middle School “Eye of the Storm”

Gage Eisenhardt (8th grade) Forestbrook Middle School “Untitled”

Glenn Courtney (10th grade) AAST “Through the eyes of the Innocent”

Tim Hunter (12th grade) AAST “The Rough Rider”

Kindergarten-2nd grade Winners

3-D Design:

1st -Matthew Volante (2nd grade) Waccamaw Elementary in Pawley’s Island “Mixed up Miro”

2-D Design:

1st –E’Liya Mitchell (2nd grade) Midland Elementary “Wayne Thiebaud Paper Cupcakes”

2nd – Grace Davis (1st grade) Waterway Elementary “Threadfin Shad”

3rd– Sophie Wojtko (1st grade) Carolina Forest Elementary “Giraffe Dancing”

3rd grade-5th grade Winners

Digital Art:

1st– Meaghan Meneses (5th grade) Waterway Elementary “Batman Typography”

3-D Design:

1st– Bella Cristaldi (4th grade) Riverside Elementary “The Nature of Life”

2nd– Alexa Garcia (3rd grade) Waccamaw Elementary Pawley’s Island “Art is Springing up Everwhere”

2-D Design:

1st– McKenzie Washko (4th grade) Palmetto Bays Elementary “Fallen Leaves”

2nd– Braydon Taylor Evans (4th grade) Ocean Drive Elementary “Untitled”

3rd– Angel Ricciardi (5th grade) Carolina Forest Elementary “Still Life”

Middle School Winners

Digital Art:

1st-Jonathan Mallon (7th grade) Black Water Middle School “Gerald”

2nd-Abbigale Rogers (7th grade) Black Water Middle School “Fizz”

3rd-Camily Vasquez (8th grade) Black Water Middle School “Identity Package”

3-D Design:

1st-Jessica Ryce (8th grade) Aynor Middle School “Myrtle Beach Days”

2nd-Skylar Stewart (8th grade) Aynor Middle School “Zentangle Birds”

2-D Design:

1st-Jada Chestnut (6th grade) Forestbrook Middle School “Untitled”

2nd-Aarya Patel (6th grade) North Myrtle Beach Middle School “Me, Myself & I”

3rd-Ariana Preble (7th grade) Black Water Middle School “Untitled”

High School Winners

Digital Art:

1st-Mohammed Chouri (11th grade) Myrtle Beach High School “Multiple Me”

2nd-O’Brien Holt (10th grade) St. James High School “Ellie”

3rd-Danielle Sessions (12th grade) Myrtle Beach High School “Innocence”

3-D Design:

1st-Virginia Long (11th grade) AAST “Splitwood Basket”

2nd-Olivia Wilson (12th grade) Carolina Forest High School “Banana”

3rd-Marina Ataalla (12th grade) Carolina Forest High School “Ralph Waldo Emerson”

2-D Design:

1st-Caitey Ronan (12th grade) AAST “What’s the Story Morning Glory”

2nd-Andrea Mendoza (11th grade) Loris High School “Arrugas De Angustia”

3rd-Mattie Tharp (12th grade) Socastee High School “Medusa”

Honorable Mentions:

Adrianna Johnson (3rd grade) Midland Elementary “Swan Lake”

Peter Bleyer (4th grade) Art Teacher: Jennifer Cormack “Shorty”

Kaylee Farnham (2nd grade) Carolina Forest Elementary “Blue Day”

Devin Gomez (5th grade) Riverside Elementary “Dancing in the Streets”

Reyna Flores (3rd grade) Waccamaw Elementary Pawley’s Island “The Frosty Night”

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *